رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان گفت: با توجه به ظرفیت های فراوان گردشگری کاشان، گذرهای فرهنگ و هنر محل پیوند صنعت گردشگری و رونق تولیدات فرهنگی و هنری است.

دکترمیثم نمکی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان در گفت و گو با سایت اطلاع رسانی مؤسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر، گفت: شیوع بیماری کرونا موقعیت ویژه شهرستان کاشان در همه عرصه ها به ویژه عرضه تولیدات فرهنگی را تحت تأثیر قرار داد.
وی افزود: قرار گرفتن گذرهای فرهنگ و هنر با توجه به شرایط ایجاد شده و موفقیت مجموعه های فرهنگی، میراث و مدیریت شهری برای جذب گردشگر، مسیر پیشرفت را هموارتر کرده بود که وضعیت کرونا این موقعیت مناسب را برهم زد.
دکترنمکی با اشاره به موانع پیش روی فعالان کسب و کارهای فرهنگی در گذرهای فرهنگ و هنر، اظهار داشت: سیستم بانکی باید نگاه خود به این عرصه را از نگاه اقتصادی به نگاه فرهنگی تغییر دهد و با درک وضعیت کرونایی، شرایط استمهال تسهیلات را مهیا سازد.
وی اضافه کرد: شرایط واگذاری تسهیلات توسط بانک های عامل نیازمند تعدیل است؛ چرا که هنرمندان قادر به تأمین همه آنها نبوده و این امر سبب استقبال کمتر از گذرهای فرهنگ و هنر شده است.
دکترنمکی ادامه داد: از مجموع ۶۷ متقاضی حضور در گذرهای فرهنگ و هنر و فضاهای نوین کاشان، تنها ۶ طرح موفق به دریافت تسهیلات شد که این امر نیاز به بازنگری را روشن تر می کند.
وی تصریح کرد: شهرداری کاشان در زمینه تعهدات تفاهم شده گام های مثبت و مؤثری برداشته است و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در جهت رفع موانع کسب و کار و تولیدات فرهنگی و هنری و همچنین حضور هنرمندان در گذرها، با رایزنی و ارتباطات اقدام هایی انجام داده است؛ اما نیاز به تصمیم گیری کلان در همه زمینه ها به ویژه بانک ها، به شدت احساس می شود.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار داشت: گذرهای فرهنگ و هنر نیاز به بازتعریف دارند؛ چرا که با تعریف مشخص و درنظر گرفتن شرایط اقلیمی و فرهنگی هر شهر و منطقه ای، بهره برداری مناسب تری خواهد شد.
دکترنمکی افزود: با ایجاد زیرساخت های مناسب به خصوص توجه به گردشگری و جذب توریست می توان تولیدات فرهنگی و هنری را به سمت و سوی اقتصادی و جهانی شدن سوق داد.
وی در پایان گذرهای فرهنگ و هنر را طرح بسیار خوبی خواند و پیش بینی کرد: درصورت تعریف مشخص و پیوند آن با فرهنگ هر منطقه و درگیر کردن گردشگران به تولیدات فرهنگی و هنری، نتایج بسیار مطلوبی برای هنرمندان حاصل خواهد شد.
گفتنی است گذرهای فرهنگ و هنر “آب انبار خان” و “درب باغ” شهرستان کاشان در سال ۱۳۹۷ و همزمان با سال پایتختی کتاب کاشان، با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بافت تاریخی و گردشگری شهرستان افتتاح شد.